Jak dobrać kosmetyki pielęgnacyjne do rodzaju naszej skóry.

Każda z nas przywiązuje uwagę do pielęgnacji skóry. Niestety, wiele z nas robi to źle. Piękna cera zależy od odpowiednich kosmetyków, dobranych do rodzaju naszej skóry. Dlatego aby odpowiednio o nią dbać, należy wybrać się do kosmetologa żeby zbadał, jakiego typu skórę posiadamy.

Specjalista zdiagnozuje nas za pomocą odpowiednich przyrządów i wtedy może się okazać, że dotychczasowa pielęgnacja nie była prawidłowa. My na dzień dzisiejszy najczęściej spotykamy się ze skórą suchą, tłustą, mieszaną i naczynkową.

Skóra tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe, dlatego często się „świeci”. Naskórek jest pogrubiony i istnieje duża skłonność do powstawania zaskórników. Zwiększone ilości łoju czopują ujścia gruczołów, co stwarza idealne warunki do namnażania się beztlenowych bakterii, powodując powstawanie licznych stanów zapalnych i krost.

Przy takiej cerze należy pamiętać, żeby jej ciągle nie matowić – potrzebuje ona nawilżenia jak każda inna. Jeżeli chcemy szukać kosmetyków, które pomogą nam w pielęgnacji tego rodzaju cery, poszukajmy w ich składzie takich związków jak: związki cynku, retinoidy, inhibitory alfa-5-reduktazy, flawonoidy, olejek z drzewa herbacianego, pantenol, wyciąg z nagietka czy wyciąg z zielonej herbaty. Świetnym rozwiązaniem dla skóry tłustej jest też złuszczanie kwasami w gabinecie kosmetycznym, które oczyszczają skórę i normalizują pracę gruczołów łojowych.

Z kolei skóra sucha jest podatna na pękanie ze względu na małą ilość wody w naskórku. Jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur, promieniowanie UV, suche powietrze – dlatego wymaga ciągłego nawilżania. Najlepiej używać kosmetyków przeznaczonych konkretnie do cery suchej – nie zawierają one silnych detergentów i nie niszczą warstwy ochronnej skóry. Składniki, których powinnyśmy szukać jeżeli mamy cerę suchą to: kwas hialuronowy, gliceryna, sorbitol, glikol propylenowy, kolagen, kwasy tłuszczowe, oleje mineralne, woski czy mocznik.

Cera naczynkowa charakteryzuje się skłonnością do pękania drobnych naczyń krwionośnych i reagowania na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne gwałtownym zaczerwienieniem. Jest też bardzo wrażliwa, dlatego pielęgnacja musi być bardzo dobrze dobrana. Zazwyczaj przyczyny posiadania skóry naczyniowej są związane z genami, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy też nadciśnieniem tętniczym.

Nie poleca się mycia twarzy gorącą wodą, ponieważ obciąża to kruche naczynka krwionośne i sprzyja ich pękaniu. Szukając kosmetyków do cery naczynkowej, zwróćmy uwagę na zawartość składników takich jak: wyciągi roślinne ( np. wyciąg z kasztanowca czy oczaru wirgilijskiego), flawonoidy, rutyna, witaminy: A, E, C; nienasycone kwasy tłuszczowe, oleje roślinne czy kwas laktobionowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>